středa 23. ledna 2013

Dělostřelectvo - rozšířená pravidla

Další ukázka rozšířených pravidel:

Dělostřelectvo 
 - baterie - do baterie je možno spojit min. 2 max. 6 děl středního dostřelu. Do baterie mohou být děla rozestavěna hned na začátku hry ve fázi rozmístění armády. Nebo v pohybové fázi mohou k sobě “přijet“ a v okamžiku kdy je patřičný počet děl seřazen, může být prohlášena baterií. Ve stavu baterie se nemohou hýbat, podstavce se dotýkají (boky), krajní děla získávají rozptyl (jako pěchota), každé dělo dostane 1K6 navíc (jeden výstřel). Baterie střelbu nedělí, všechna děla střílí na jeden cíl. Střelba nemůže být dělena. V pohybové fázi může být baterie zrušena a děla se mohou pohnout a přesunout se jinam. Tam může být baterie znovuobnovena. 

 - pravidlo baterie je speciální schopnost, která není pro děla automatická, její hodnota je +40 bodů za jednu dělostřeleckou baterii. Počet dělostřeleckých baterií není omezen, resp. Je omezen množstvím bodů k dispozici. Hráč nemůže při hře vytvořit víc baterií než za kolik přidal bodů. 

 - obranný výstřel - kartáč – možno použít 3x za hru / jedno dělo. Dostřel 0 cm až 8 cm. Pro hod použijeme 8x K6 na jedno dělo. Když dělo vystřelí šrapnel hodí si ihned po vyhodnocení střelby 1x K6. Padne-li 5 nebo 6 došlo při výstřelu k poškození děla a dělo je zničeno, obsluha zabita. Děla v baterii schopnost obranného výstřelu nemají (nedělí palbu střílí společně na jeden cíl). 

Pakliže je na baterii děl stříleno a jsou zde ztráty na obsluze, mohou být eliminovaní dělostřelci odebíráni tak, aby co největší počet děl zůstal bojeschopný. 

 Pokud je v dosahu do 6 cm vozatajstvo, může být na začátku pohybové fáze dělo zapřaženo a odvezeno na jinou pozici až o 16 cm (dlouhý pohyb EP). Na konci tohoto přesunu je dělo odpojeno. V ihned následující střelecké fázi nemůže dělo střílet. Pro zjednodušení hry může jedna jednotka vozatajů táhnou až dvě děla. Toto pravidlo je volitelné a záleží na dohodě hráčů, zda táhne jedno nebo dvě děla.


5 komentářů:

 1. Zni to zajímavé, jen nevim zda se mi bude chtít investovat dalších 40pts do již tak drahých Del. Za ty body mam dvě dvacidvacitky řádově pěchoty.

  OdpovědětVymazat
 2. Na 220 bodů určitě ne... to máš pravdu 40 bodů dobrej... na 400 bodů budeš s myšlenkou koketovat a od 500 bodů budeš mít chtít aspoň dvě baterie za 80,- celkem :-)

  Baterie jsou legrační!

  Pochopitelně není to dogma a jediná pravda. Stále je ve hře zlevnění děl. A hraní ukáže co a jak. Nicméně díky za koment.

  OdpovědětVymazat
 3. Jj, věřím ze s bateriemi legrace je a bude, jen skoda ze při normální hře je nezahraju.
  osobně bych dela zlevnil ale dal omezeni na počet ks bud vzhkedem k bodum stavby armády, např na každých 100pts jedno dělo za 20pts, nebo omezeni na počet jiných jednotek, např. na kazdy blok řadové pechoty jedno dělo. Baterie bych pote asi cenově neznevyhodnoval. Stejně jako vojáci můžou šlapat v pochodové formaci a nemusí si toto koupit.

  OdpovědětVymazat
 4. Určitě je to na zajímavou diskuzi, Je potřeba aby ses tu stavil, a zahráli jsem si třeba... Napoleona či Malifaux a pokecali o pravidlech. Máš dobrý nápady a rád to s Tebou prokonzultuji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě se v dohledné době uvidíme a dáme řeč, jsem rád že se ti moje nápady stále líbi ;-)

   Vymazat