sobota 2. února 2013

Jak na armádu III


Předpokládejme, že vás předchozí příspěvek "Jak na armádu II" navnadil - ještě lépe přesvědčil - k bližšímu seznámení se s problematikou miniatur 1/72.

O měřítku 1/72 se všeobecně traduje, že je to příliš malé měřítko na to, aby miniatura měla dostatečné množství a kvalitu detailů. V úvodu vás musím vyvést z omylu. Figurky od Italeri a Zvezdy jsou dostatečně propracované a kvalitní. Mezi běžné detaily patří kníry, nos, ústa, knoflíky, šněrování, provázky, boty, výzdoba uniformy... prostě... na tak malého "panďuláka" je detailů až až. Ostatně s tím perfektně pomůže tato internetová stránka: http://www.plasticsoldierreview.com - hledejte výrobce - Italery, Zvezda.

Tolik tedy první informace... dobrá informace. Teď už budou jen ty špatné... I v rámci produkce jednoho výrobce se může stát, že jedna sada miniatur vojáků bude o 2 až 3 mm větší než vojáci z jiné série. Na první pohled, když vezmete obě rozdílné figurky do ruky, je tento nešvar vidět. Avšak můžeme se utěšit tím, že na hrací ploše, kde je jednotek mnoho a hráč se na celou hru dívá shora, se rozdíl velice stírá a je snadno přehlédnutelný.

Druhý problém je materiál. Figurky jsou z měkkého druhu plastu. Je ohebný, ne moc dobře se začisťují "přelisky" a hlavně se hůř barví. Plast se musí odmastit, např. mýdlovou vodou. A potom se aplikuje nástřik základovou barvou ve spreji (černá, lépe bíla - opět v modelářských prodejnách, např. www.mephit.cz).

Takže to jen trocha informací. To aby se vědělo, do čeho se jde.

Co a kolik toho koupit? Pro začátek stačí pouze menší počet miniatur. I když je pravdou, že skutečná zábava s hrou Napoleon začíná až v okamžiku, kdy se na stole pohybuje na každé straně kolem 10 či 12 jednotek a čím víc, tím líp.

Nováček si vystačí s něčím menším. Jednak počáteční investice bude nižší, dále pak zabráníme zbytečným nákupům.

V jedné krabičce s pěchotou je většinou 40 až 50 vojáků. Jednotky pěchoty v této hře čítají 20 nebo 30 nebo 40 mužů. Tzn. z jedné krabičky můžete sestavit několik variant jednotek. Pro začátečníka je vhodné postavit dvě pěší jednotky o 20 a 30 hlavách. Další na řadě je jízda. V jednom balení je od 15 do 17 jezdců. Jedna jízdní jednotka v plném stavu má ve hře Napoleon 10 jezdců. Pravdou je, že s jednou jednotkou jízdy toho moc provést nejde. Tady doporučuji koupit dvě balení. Např. 2x husaři nebo 2x kyrysníci. Z toho postavíme již 3 jednotky po 10 jezdcích a to je již nějaká síla. Na závěr děla. je možné koupit výhodná balení od Italeri, která obsahují celkem 4 děla v jedné krabici (Francie), nebo od Zvezdy 3 děla ruská.

Pokud bychom šli francouzskou cestou, celý nákup nás vyjde na nějakých:
(odkazy)
1x French Line Infantry..............................170,-
2x French Heavy Cavalry......................2x 170,-
1x French Line/Guard Artillery..................170,-

Celkem:.......................................................680,-

K dalším nákladům patří pochopitelně poštovné, modelářská tráva a posyp, barvičky, destičky pod jednotky, atd. Čili částkou 680,- nic nekončí, naopak...

V pokračování této minisérie si řekneme něco o sestavení herního listu. Tzn. jak přesně připravit složení armády pro hru. Jaká pravidlo to přináší.

1 komentář: